Serdecznie zapraszam na spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Historii, które odbędzie się w czwartek 11 października o godz. 14.45 w Muzeum Zamkowym w Pszczynie - Stajnie Książęce.
W programie spotkania:
Do zobaczenia Maria Szostak Koordynator sieci
0 Comments
W dniu 20 lutego 2018 r. nauczyciele historii uczestniczyli w spotkaniu „Kształcenie historyczne w okresie wdrażania reformy edukacji.”
Program spotkania:
Serdecznie Państwu dziękuję za spotkanie, Maria Szostak Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 20 kwietnia. Już dzisiaj zapraszamy. Zapraszamy nauczycieli historii na spotkanie sieci współpracy, które odbędzie się 20 lutego o godz. 15.00 w bibliotece pedagogicznej w Pszczynie.
Tematem spotkania będą obchody rocznicy Powstań Śląskich. Zgłoszenia przyjmuje koordynatorka sieci pani Maria Szostak. Już po raz ósmy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach był organizatorem Powiatowego Konkursu Historycznego. W tym roku tematyka konkursu dotyczyła reformacji na Górnym Śląsku, w związku z uznaniem przez Śląski Urząd Wojewódzki Roku 2017 – rokiem Reformacji. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Parafią Ewangelicko – Augsburską w Pszczynie. Patronat nad nim objął Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Konkurs odbył się gościnnie w salkach znajdujących się obok kościoła ewangelickiego w Pszczynie, po którym uczniowie wraz z opiekunami zostali oprowadzeni przez pastora – księdza Mirosława Czyża. W tegorocznych potyczkach wzięło udział 11 dwuosobowych zespołów ze szkół podstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego. Uczniowie wypełnili test wiedzy oraz wykonali zadania praktyczne przygotowane w oparciu o wskazane publikacje. Uczestnicy musieli dowieść nie tylko swojej wiedzy o Reformacji w Europie oraz na Górnym Śląsku, ale również wykazać się umiejętnościami takimi jak: praca z materiałem ikonograficznym czy praca z filmem. Test i zadania miały przybliżyć uczniów do podjęcia pracy w drukarni Scharffenberga, dlatego musieli odszyfrować informacje zawarte na gipsorytach, zaprojektować symbol kościołów protestanckich oraz odczytać za pomocą lusterek informacje zawarte na płytkach drzeworytniczych, by następnie dopasować do nich fotografie. Bardzo dobrze poradziły sobie z tymi zadaniami drużyny ze SP z Radostowic, SP nr 6 z Czarkowa, SP ze Studzionki oraz SP nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, które uplasowały się na podium. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy! Nad konkursem czuwała komisja w składzie: dr Halina Nocoń – dyrektor ZSP Studzienice, dr Maria Szostak – metodyk historii, mgr Julia Rott – Urbańska – IBR, mgr Katarzyna Pławecka – nauczyciel ZSP w Studzienicach. Za owocną współpracę oraz okazaną życzliwość dziękuję również Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pszczynie oraz Instytutowi Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Organizator konkursu: Agnieszka Chlebek - Rolska Nauczyciele po raz kolejny spotkali się w sieci współpracy, tym razem w Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
W programie spotkania:
Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Działu Edukacyjnego Muzeum Zamkowego w Pszczynie, którym kieruje Pani Małgorzata Wójcik. Dziękujemy za zaproszenie, gościnność oraz prezentację oferty edukacyjnej dla szkół w zakresie kształtowania kompetencji kluczowej „świadomość i ekspresja kulturalna”. Jesteśmy gotowi do współpracy. Powodzenia, Maria Szostak PPP w Pszczynie Koordynator Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Historii
Kolejne spotkanie odbędzie się 22 marca o godz. 15.00 w Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
W programie spotkania, m.in.:
Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 5 grudnia 2016 r. nauczyciele historii spotkali się z Panią Łucją Staniczek. Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego i wymiany doświadczeń w realizacji edukacji regionalnej w naszych szkołach. Omówione zostały również te przedsięwzięcia w szkołach, które towarzyszą obchodom 100. rocznicy powstań śląskich. Nauczyciele zapoczątkowali także dyskusję wokół propozycji zmiany Podstawy Programowej Kształcenia Historycznego.
Wszystkim Uczestnikom spotkania i tym spośród Państwa, którzy nie mogli przybyć na spotkanie, serdecznie dziękuję i łączę pozdrowienia. Maria Szostak Drodzy Koleżanki i Koledzy, Nauczyciele historii, serdecznie zapraszam na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia w dniu 5 grudnia 2016r. o godz. 15.30. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Bibliotece Pedagogicznej w Pszczynie. Jeśli możecie, proszę o potwierdzenie obecności: [email protected]
W programie spotkania m.in.:
Maria Szostak Koordynator Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Historii Nauczyciele historii powiatu pszczyńskiego rozpoczęli współpracę w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Na pierwszym w spotkaniu w tym roku szkolnym, które odbyło się 3 października, określili swoje potrzeby wobec sieci. Wskazali na konieczność promocji środowiska nauczycieli historii oraz doświadczeń w zakresie edukacji regionalnej. Chcą wymieniać się pomysłami i doświadczeniami na temat kształcenia historycznego. Oczekują wsparcia wobec reformy strukturalnej i programowej w polskiej szkole. W tym roku szkolnym podejmą doskonalenie w zakresie programowania pracy zespołowej z uczniami na lekcjach historii.
Uczestnicy sieci włączyli się aktywnie w program przygotowania szkół do obchodów 100. rocznicy powstań śląskich na ziemi pszczyńskiej, który został zaprezentowany na spotkaniu Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Powstań, powołanego przez Burmistrza Pszczyny. Każdy miał okazję podzielić się swoimi pomysłami. W najbliższym czasie skierujemy do szkół propozycje działań rocznicowych wypracowanych przez nasz zespół. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za wszelką aktywność i gotowość do współpracy. Nauczycieli historii, którzy zechcieliby podjąć współpracę w sieci serdecznie zapraszamy. Kolejne spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godz. 15.30 w bibliotece pedagogicznej w Pszczynie. Koordynator sieci Maria Szostak |
Koordynator
Maria Szostak, Archiwa
Październik 2018
|